Według statystyk około 60-80% społeczeństwa cierpi na bóle kręgosłupa.
Co 2 osoba na świecie doświadczy lub już doświadczyła epizodu ostrego bólu kręgosłupa.
To plaga dzisiejszych czasów.
Trudno się przed nią ustrzec ze względu na dzisiejszy tryb życia – siedząca praca przed komputerem, brak ruchu, stres, nieodpowiednio dobrane obuwie czy nadwaga. Na pomoc przychodzi fizjoterapia.
Nasi terapeuci z powodzeniem stosują znane przez siebie techniki, które sprawdzają się zarówno w ostrych, jak i przewlekłych fazach bólu kręgosłupa. Czasem wystarczy już jedna wizyta, aby pozbyć się bólu.
Nie czekaj, odwiedź naszych specjalistów!
Kręgosłup jest jednym z najważniejszych elementów naszego ciała, jego budowę porównuje się do rury, w której znajduje się rdzeń kręgowy. Kręgosłup zbudowany jest z nachodzących na siebie 33-34 kręgów i na nim podpiera się całe ciało. Pełni także rolę stelaża, dla pozostałych kości oraz mięśni. Kręgosłup dzieli się na odcinki: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i guziczny. Najbardziej ruchome są kręgi szyjne, dzięki czemu możemy poruszać głową. Kręgi w odcinku piersiowym łączą się z żebrami, wraz z którymi ochraniają narządy w niej zlokalizowane. Kręgi w odcinku lędźwiowym są bardziej masywne, ponieważ muszą podtrzymać ciężar ciała. Jest to najbardziej narażony na urazy, przeciążenia i zwyrodnienia odcinek kręgosłupa. Część krzyżowa wraz z miednicą ochrania pęcherz moczowy i narządy płciowe, a odcinek guziczny pozostałe narządy w tym obszarze. Kręgosłup swoim kształtem przypomina literę S, dzięki czemu człowiek jest w stanie utrzymać wyprostowaną postawę i zachować równowagę. Naturalne krzywizny nazywa się: lordozą szyjną, kifozą piersiową i lordozą lędźwiową. Pogłębienie krzywizn może mieć charakter patologiczny. W wyniku utrzymywania nieprawidłowej postawy ciała przez długi okres czasu pojawia się ból. Prowadzi to do wad postawy i zmian zwyrodnieniowych.
Najczęściej pojawiające się choroby kręgosłupa to:
- choroba zwyrodnieniowa,
- dyskopatia,
- rwa kulszowa,
- lumbago,
- osteoporoza,
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Bóle kręgosłupa to obecnie problem dużej części naszego społeczeństwa. Jest to związane z naszym stylem życia. Gdy po pracy jesteśmy zmęczeni, zamiast na ćwiczenia udajemy się na bierny wypoczynek. Gdy kręgosłup zaczyna boleć wzmocnienie mięśni często nie jest jedynym rozwiązaniem. Aby nie pogorszyć swoich problemów zaleca się wizytę u fizjoterapeuty, który na podstawie badań ogólnych, badań manualnych i testów ruchowych określi przyczynę bólu kręgosłupa i zaleci odpowiedni zestaw ćwiczeń i w razie potrzeby wykona masaż lub terapię manualną.