Fala uderzeniowa

ZABIEGI I SPRZĘT

Fala uderzeniowa Poznań – Remplus RehaFit

Fala uderzeniowa stosowana jest w rehabilitacji schorzeń narządu ruchu. Jest to jedna z najbardziej skutecznych metod leczenia bólu układu mięśniowo-szkieletowego, która ma na celu regenerację i gojenie tkanek. Jak działa fala uderzeniowa i na jakie schorzenia pomaga?

Zabieg falą uderzeniową

Fala uderzeniowa to całkowicie bezpieczna i bezinwazyjna metoda, którą stosuje się w leczeniu przewlekłego bólu mięśni, ścięgien, torebek stawowych i wiązadeł. W terapii wykorzystuje się falę mechaniczną wytwarzaną pod dużym ciśnieniem przy pomocy specjalnej głowicy. Impulsy docierają do głębokich warstw skóry, precyzyjnie trafiając w miejsce bólu.

Zabieg przyspiesza procesy regeneracji tkanek, uśmierza ból, przyspiesza metabolizm i zmniejsza napięcie mięśni. Fala uderzeniowa przyczynia się do poprawy produkcji kolagenu, usprawnia krążenie krwi, redukuje blizny i rozstępy, a także zmniejsza napięcie mięśniowe, sprawiając, że natychmiast czujemy się zrelaksowani i rozluźnieni.

Na czym polega terapia falą uderzeniową?

W terapii falą uderzeniową wykorzystuje się specjalne urządzenie emitującą fale, które precyzyjnie trafiają w miejsce bólu. W pierwszej kolejności fizjoterapeuta przeprowadza wywiad z pacjentem, analizuje wyniki badań obrazowych, a następnie przystępuje do ustawienia optymalnych parametrów. Na bolesny obszar przykładana jest głowica aparatu, która emituje fale wynikające do ciała na głębokość kilku centymetrów. Podczas zabiegu odczuwalne są uderzenia impulsów, a ich intensywność uzależniona jest między innymi od zastosowanych parametrów, rodzaju schorzenia i miejsca na ciele.

Już po pierwszym zabiegu zostają zmniejszone dolegliwości bólowe, jednak widoczną poprawę można odczuć po przeprowadzeniu od 3 do 5 zabiegów z częstotliwością co kilka dni, według wskazań specjalisty. Liczba serii jest indywidualnie dopasowana do problemu pacjenta – w zależności od schorzenia stosuje się różne rodzaje fal, głębokość penetracji oraz częstotliwość impulsów. Pojedynczy zabieg trwa zaledwie 3 -10 minut, efektywnie zmniejszając dolegliwości bólowe i poprawę sprawności fizycznej.

Wskazania i przeciwwskazania do leczenia falą uderzeniową

Ze względu na wysoką skuteczność, terapię coraz częściej stosuje się w leczeniu schorzeń narządów ruchu. Wskazaniem do wykorzystania fali uderzeniowej są między innymi:

  • Ból kręgosłupa
  • Ból stawu biodrowego
  • Ból barku
  • Zwapnienia w okolicach ścięgien
  • Ostroga piętowa
  • Bóle po różnego rodzaju urazach
  • Zapalenie ścięgien
  • Bóle stawów łokciowych (np. łokieć tenisisty)
  • Wzmożone napięcie mięśniowe
  • Haluksy

Fala uderzeniowa przynosi efekty szybko i na długi czas, dlatego jest chętnie stosowana wśród pacjentów zmagających się z przewlekłym bólem układu mięśniowo-szkieletowego. Dużą zaletą stosowania fali uderzeniowej jest stosunkowo krótka terapia, w porównaniu do innych form leczenia. Jednak fala uderzeniowa nie może być przeprowadzana u wszystkich pacjentów.

Do głównych przeciwwskazań należą ciąża, nowotwór, choroby zakaźne, schorzenia o wyjątkowo ostrym przebiegu, zaburzenia krzepliwości krwi, przebyty zawał serca, zakrzepica żył, zaawansowane stadium osteoporozy, rozrusznik serca (zabieg nie może być przeprowadzany w obszarze klatki piersiowej). Terapia falą uderzeniową nie jest bardzo bolesna, jednak odczucia są uzależnione indywidualnie od pacjenta. Po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie, mrowienia czy obrzęk w miejscu przykładania głowicy.