Medytacja i Joga

Medytacja a sport

Medytacja to świetny sposób na wyciszenie i uspokojenie umysłu z nadmiaru myśli. Wystarczy 10-20 minut dziennie, aby zauważyć efekty. Rozjaśnienie umysłu, chwila spokoju i wyciszenie to tylko kilka korzyści jakie daje medytacja. Pozwala ona zastanowić się nad sobą i ukierunkować swoje cele. Medytacja rozwija kreatywność, powoduje poczucie harmonii i szczęścia. Coraz więcej sportowców i trenerów zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednia relaksacja i koncentracja wpływają na osiąganie lepszych wyników w sporcie.

Techniki Zen

Zen to słowo kojarzące się z medytacją, jednak w praktyce to znacznie szerszy termin. Zen to forma buddyzmu, która wywodzi się z Chin. Z biegiem lat doszło do rozprzestrzenienia się jego popularności na inne kraje, w tym Polskę. Zen jest czymś z pogranicza religii i filozofii. Nie ma jednej, uniwersalnej definicji określającej czym jest zen. Przez jednych traktowany jest jako sposób życia, dla innych polega na osiągnięciu pełnej kontroli nad własnym myśleniem.

Joga

Joga pochodzi z Indii, a jej historia sięga przeszło 4 tysięcy lat. Od tego czasu rozwinęło się wiele odmian tej nauki, którą dziś znamy głównie jako system ćwiczeń fizycznych i praktyk oddechowych. Celem jogi jest zyskanie wewnętrznej równowagi i zjednoczenie duszy i ciała. Joga oddziałuje na niemal wszystkie narządy i układy w naszym ciele. Efekty praktykowania jogi są widoczne już po pierwszym miesiącu.