Zjedzenie odpowiedniej kolacji ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie oraz sylwetkę. Niestety, nie brakuje osób, które bagatelizują tę kwestie i nakładają sobie na talerze niewłaściwe produkty. W dzisiejszym wpisie dowiecie się, co należy jeść, a czego unikać, aby organizm prawidłowo funkcjonował. Doradzimy także, kiedy jest najlepsza pora na zjedzenie ostatniego posiłku. Zapraszamy do lektury.

Co jeść na kolację?

Odpowiednio dobrane produkty zagwarantują relaks, odprężenie oraz spokojny sen, który jest bardzo istotny dla funkcjonowania na wysokich obrotach. Ponadto, właściwie przyrządzona kolacja ma wpływ na mniejszą liczbę nadprogramowych kilogramów.

Co zatem wziąć pod uwagę układając jadłospis? Kolacja powinna być lekka oraz niskokaloryczna. Tak naprawdę organizm nie potrzebuję więcej, niż 250 kalorii (chociaż jest to kwestia indywidualna, która zależy od płci, stylu życia czy aktualnego stanu zdrowia itp.). Stosownymi produktami na zdrową kolację są pełnoziarniste pieczywo, chude gatunki mięsa, nabiał, ryby morskie oraz drób. Warto postawić na warzywa (najlepiej gotowane albo na parze), które mają stosunkowo niewielką zawartość błonnika. Odpowiednimi produktami są np.: ogórki, pomidory (których jednak nie należy łączyć ze sobą, ponieważ wtedy posiłek zawiera mniejszą ilość witamin) czy sałata. Te artykuły mogą być połączone w rozmaitych kombinacjach i zagwarantują zdrowy, spokojny sen oraz przyczynią się do osiągnięcia lepszej sylwetki w przyszłości (trzeba wykazać się systematycznością, ponieważ jedna zdrowa kolacja tego nie zapewni, ale regularne, zdrowe odżywianie już tak).

Czego unikać?

Jest bardzo dużo produktów, które nie powinny być rozpatrywane pod kątem przygotowywania z nich kolacji. Przede wszystkim należy unikać tłustych potraw mięsnych. Szczególnie groźne są potrawy smażone oraz odgrzewane na tłuszczu. Wszystko dlatego, że są ciężkostrawne, dlatego sen może nie być spokojny. Poza tym, takie dania przyczyniają się do odkładania zbędnej tkanki tłuszczowej. Niezdrowe są także słodkie przekąski oraz dania typu fast-foodWarto unikać warzyw strączkowych lub zawierających dużo błonnika (jak na przykład kapusta biała czy cebula, które mogą przyczyniać się do powstawania fermentacji. Należy zaprzestać także picia mleka (dotyczy to szczególnie osób z nietolerancją laktozy), mocnej herbaty i kawy. Dlaczego? Mleko może powodować dolegliwości żołądkowe. Z kolei herbata i kawa utrudniają zasypianie.

Kiedy należy zjeść kolację?

Na ten temat powstało już bardzo wiele artykułów. Wielu autorów twierdzi, że pod żadnym pozorem nie powinno się spożywać ostatniego pokarmu po godzinie 18:00, ponieważ to negatywnie wpływa na sylwetkę i funkcjonowanie organizmu. Nie jest to jednak do końca prawda.

Oczywiście, osoby, które chodzą spać na przykład o 20:00 czy 21:00 muszą odpowiednio wcześnie spożyć ostatni posiłek i wtedy wyżej wymieniona teza ma rację bytu. Należy jednak zaznaczyć, iż kolacja powinno być spożyta około 2-3 godziny przed snem, a nie konkretnie przed 18:00. Jeśli ktoś kładzie się spać o 22:00 czy 23:00, to wtedy może sobie pozwolić na późniejszy posiłek (na przykład nawet o 20:00). Najważniejsze jest to, aby kolacja był spożyta minimum 120 minut przed snem.