Chcecie wykonywać ćwiczenia na siłowni, które będą charakteryzowały się skutecznością w aspekcie spalania tkanki tłuszczowej? W takim razie warto zainteresować się treningiem interwałowym na rowerku stacjonarnym. Jakie są zasady przeprowadzenia tej formy? Co daje taki trening?

Trening interwałowy na rowerze stacjonarnym – najważniejsze zasady

Trzeba zaznaczyć, że ta forma nie jest przeznaczona dla osób, które dopiero rozpoczęły ćwiczenia na siłowni. Wszystko dlatego, że trening interwałowy, chociaż trwa maksymalnie 40 minut, jest dla organizmu bardzo wyczerpujący. To sprawia, że osoby początkujące mogą mieć kłopot z prawidłowym wykonaniem zadania oraz utrzymaniem właściwej intensywności w momentach, kiedy jest to wskazane. Tacy trenujący najpierw powinni rozpocząć na przykład od treningu cardio, który jest łatwiejszy i pozwoli zbudować odpowiednie „fundamenty” pod bardziej wymagające zadania.

Jeśli jesteście osobami minimum średnio zaawansowanymi, to trening interwałowy powinien wam się przydać. W dobrych siłowniach nie brakuje rowerków stacjonarnych, które umożliwiają wykonanie takiej formy. Przed rozpoczęciem treningu należy przeprowadzić rozgrzewkęktóra powinna trwać minimum kilka minut. Należy zatroszczyć się zarówno o górne, jak i dolne partie ciała. Organizm musi być przygotowany do wysiłku, aby był bardziej wydajny. Poza tym, rozgrzewka pomaga ustrzec przed urazami oraz poważnymi kontuzjami. Sam trening powinien trwać minimum 25 minut, a maksymalnie 40 minut. Jest wiele form przeprowadzania interwałów. Najczęściej jednak osoba trenująca musi naprzemiennie stosować maksymalne oraz spokojne tempo. Co to oznacza w praktyce? Osoby początkujące powinny ustalić sobie pierwszy trening na 25 minut. Należy rozpocząć od 60 sekund pedałowania w wolnym tempie. Następnie – przez pół minuty – należy dać z siebie wszystko (minimum 80% maksymalnej wartości tętna). Do końca treningu trzeba powtarzać taką kolejność. Po zakończeniu jednostki trzeba wykonać rozciąganie. Ta czynność powinna trwać około 5 minut. Podobnie, jak w przypadku rozgrzewki, trzeba zadbać o górne oraz dolne partie ciała.

Wiele osób, które chcą, aby ich ćwiczenia na siłowni były maksymalnie wydajne zastanawia się, jak często wykonywać interwały. Optymalną opcją jest trenowanie 3 razy w tygodniu. Należy pamiętać, aby pomiędzy jednostkami zrobić sobie 2 dni przerwy. Możecie zatem wykonywać interwały np.: w poniedziałek, środę oraz piątek.

Jakie zalety ma trening interwałowy?

Trening interwałowy jest bardzo skuteczny w aspekcie spalania zbędnej tkanki tłuszczowej. Dzięki temu, jest polecany osobom, którym ćwiczenia na siłowni potrzebne są po to, aby zadbać o bardziej atrakcyjna sylwetkę (ciekawostką jest fakt, iż taka forma najlepiej działa na biodra, uda czy brzuch). Poza tym, trening interwałowy poprawia wydolność organizmu. Osoby, które regularnie wykonują takie jednostki są mniej narażone na nadciśnienie, otyłość, choroby serca czy cukrzycę. Należy zatem systematycznie stosować interwały na rowerze stacjonarnym w trosce o własne zdrowie (można także biegać czy skakać na skakance itp.).