Kobiety, które odwiedzają klub fitness czy chodzą na zajęcia do siłowni, chcą zazwyczaj poprawić sylwetkę, wydolność oraz zrzucić zbędne kilogramy. W zdecydowanie mniejszym stopniu zależy im na rozbudowywaniu masy mięśniowej. Wybierają zatem takie zajęcia, które w głównej mierze wpływają na kondycję oraz posiadane ciało. Ostatnio coraz popularniejszy jest trening funkcjonalny. Na czym polega? Jakie są jego najważniejsze zalety?

Na czym polega trening funkcjonalny?

Klub fitness czy siłownia to miejsca, w których ta forma jest coraz popularniejsza. W czym tkwi fenomen takiego treningu? Jest to rodzaj intensywnych ćwiczeń, których najważniejszym zadaniem jest wszechstronne wzmocnienie mięśni. Istotne jest to, że ćwiczenia nie powodują rozbudowywania masy mięśniowej, co jest szczególnie ważne dla kobiet, które nie chcą posiadać zbyt dużej muskulatury a po prostu mają zamiar poprawić wygląd ciała, zrzucić zbędne kilogramy oraz zwiększyć kondycję. Ciekawostką jest fakt, że trening funkcjonalny to zadania imitujące ruchy wykonywane przez nas… na co dzień przy zwykłych czynnościach.

Oczywiście, zadania są realizowane w znacznie szybszym tempie (serie trwają zazwyczaj od minuty do 90 sekund) oraz z większą ilością powtórzeń. Innymi słowy, taka forma zawiera szereg zadań, które przypominają wstawanie z łóżka, sięganie po różne przedmioty, schylanie się czy chodzenie po schodach itp. Ćwiczenia w ramach tego treningu wykonywane są z wieloma akcesoriami, które urozmaicają zadania i sprawiają, że są zdecydowanie bardziej efektywne. Tymi przedmiotami są między innymi piłki lekarskie, stepy, drabinki koordynacyjne czy sztangielki itp. Dobrze wyposażony klub fitness czy siłownia posiadają odpowiednią ilość takiego sprzętu, dlatego zajęcia są nie tylko interesujące, ale przede wszystkim skuteczne.

Trening funkcjonalny – najważniejsze zalety

Najważniejszą zaletą treningu funkcjonalnego jest wzmocnienie całego ciała. Tak jak już zostało wspomniane – ta forma nie powoduje też widocznej rozbudowy mięśni. Jest zatem przeznaczona dla wszystkich pań, które nie trenują po to, aby wyglądać zbyt muskularnie i –  według nich – mało kobieco. Wiecie już, że trening funkcjonalny to wykonywanie zadań imitujących codziennie wykonywane czynności. Systematyczne realizowanie takich jednostek treningowych zdecydowanie zmniejsza ryzyko urazów. Ponadto sprawia, że osoby trenujące poruszają się zdecydowanie szybciej i sprawniej po swoim domu czy mieszkaniu. Duże tempo treningu przyczynia się do zwiększenia wydolności organizmu. Poprawia się również gibkość oraz koordynacja.

Trening funkcjonalny jest także dobry dla osób z nadciśnieniem, aby stopniowo poprawiać krążenie krwi. Oprócz tego, to świetny sposób na relatywnie szybkie spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Tempo ćwiczeń jest naprawdę bardzo duże i angażuje sporą liczbę mięśni, co przyczynia się do systematycznego gubienia kilogramów. W tym treningu angażowania są także mięśnie głębokie, które chronią przed kontuzjami, pomagają utrzymać prawidłową postawę oraz posiadać płaski brzuch. Systematyczne odwiedzanie takich miejsc jak siłownia czy klub fitness – aby zrealizować ten trening – pozytywnie wpływa też na samopoczucie, ponieważ w czasie zajęć wydzielają się endorfiny.