Coraz lepsze warunki atmosferyczne sprawiają, że wiele osób – wykonujących zazwyczaj ćwiczenia na siłowni – szuka też alternatywnych form na aktywne spędzanie wolnego czasu pod gołym niebem. Obecnie nie brakuje miejsc, gdzie można poprawić swoją muskulaturę czy zwiększyć wydolność. Gdzie można wykonywać ćwiczenia? Co zrobić, aby było to bezpieczne?

Gdzie można ćwiczyć na otwartej przestrzeni?

Zastanawiacie się, gdzie można ćwiczyć pod gołym niebem? W tym celu warto zrobić sobie rundkę po waszym miejscu zamieszkania. Obecnie powstaje coraz więcej takich zewnętrznych siłowni. Znajdują się między innymi na różnych skwerach. Urządzeń do trenowania nie brakuje także na osiedlach. Ponadto, ćwiczenia na siłowni – znajdującej się na otwartej przestrzeni – mogą być wykonywane w parkach, ponieważ w takich miejscach nie brakuje sprzętu do realizowania różnych aktywności fizycznych.

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo?

Jeśli chcecie poprawić stan waszej sylwetki czy zwiększyć wydolność, to każda aktywność fizyczna może wam w tym pomóc. Trenowanie na otwartym powietrzu wiąże się jednak z dużym niebezpieczeństwem. Musicie zatem zrobić wszystko, aby zadbać o wasz komfort. Przed rozpoczęciem treningów warto sprawdzić jakość dostępnych sprzętów. Wszystko po to, aby nie nabawić się niepotrzebnych urazów czy kontuzji. Dobrze jest na początek wykonywać poszczególne zadania bardzo powoli i sprawdzić czy elementy chodzą tak, jak powinny.

Musicie zwrócić uwagę także na nawierzchnię. Wszystko po to, aby była dostosowana do posiadanego przez was obuwia – to także ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo. Unikajcie trenowania w miejscach, w których stan nawierzchni pozostawia dużo do życzenia, ponieważ wykonywanie ćwiczeń będzie wiązało się z dużym ryzykiem odniesienia nikomu niepotrzebnych urazów. Najlepiej jest wybierać zewnętrzne siłownie, które powstały stosunkowo niedawno. Nie można zapomnieć o powierzchni między sprzętami, która powinna być schludna i zadbana – to także będzie dla was znak, że właściciele dbają o swoich użytkowników i gwarantują im odpowiedni komfort w czasie treningu.

Dlaczego lepiej wykonywać ćwiczenia na siłowni?

Trenowanie pod gołym niebem na pewno jest ciekawą alternatywą. Cały czas jednak zdecydowanie więcej osób decyduje się na standardowe ćwiczenia na siłowni. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Właściciele takich miejsc dokładają wszelkich starań, aby posiadany przez nich sprzęt był nie tylko nowoczesny, ale też nie stwarzał żadnego zagrożenia dla zdrowia użytkowników. Ponadto, trenowanie na siłowniach jest także zdecydowanie bardziej efektywne. W końcu każdy może skorzystać z pomocy trenera osobistego, który doradzi jak często i z jaką intensywnością wykonywać dane zadania, aby zbliżyć się do określonego celu. Warto też zauważyć, że statystycznie w czerwcu, lipcu i sierpniu w Polsce jest najwięcej opadów. W tym aspekcie trenowanie pod gołym niebem także jest ryzykowne. Na przykład może prowadzić do przeziębienia, ponieważ człowiek spocony jest znacznie bardziej narażony na różne dolegliwości.