W ostatnim czasie chodzenie na siłownię staje się coraz modniejsze. Ludzie chcą zadbać o lepszą sylwetkę i większą wydolność organizmu. Nie brakuje miejsc, w których można realizować jednostki treningowe. Czy warto w tym celu wybierać siłownie plenerowe? A może po prostu lepiej jest postawić na standardowe kluby?

Największe plusy siłowni plenerowych

Największą zaletą trenowania w takich miejscach jest ich ogólna dostępność. W Polsce powstaje coraz więcej siłowni plenerowych, które umożliwiają aktywność praktycznie przez całą dobę. Poza tym, są bezpłatne, dlatego korzystanie z nich nie wiąże się z żadnym dodatkowym kosztem. Chodzenie na siłownię plenerową to szansa na wykonywanie jednostek na świeżym powietrzu. Oprócz tego, zazwyczaj składają się z kilku przyrządów, które pozwalają na ćwiczenia różnych partii ciała.

Tradycyjne siłownie – największe zalety

Standardowe siłownie mają kompleksowe wyposażenie, dlatego umożliwiają trenowanie wszystkich mięśni. Urozmaicony asortyment sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Poza tym, ćwiczący może skorzystać z pomocy trenera personalnego. Jest to bardzo istotne, ponieważ taka osoba, z wiedzą i doświadczeniem, jest w stanie zadbać o rozpisanie odpowiedniego planu treningowego, który będzie zawierał ćwiczenia z adekwatnymi obciążeniami, aby w jak najkrótszym czasie osiągnąć zamierzone cele. Chodzenie na siłownię nie wiąże się też z takim ryzykiem (w porównaniu do plenerowych) odniesienia urazu czy kontuzji. Wszystko dlatego, że sprzęt jest stale sprawdzany, a nad wszystkim czuwa zatrudniony personel.

Którą siłownię wybrać?

Jak widać, obie formy treningu mają swoje zalety. Którą z nich wybrać? Zdecydowanie lepszą opcją wydają się jednak tradycyjne miejsca do wykonywania ćwiczeń. Pamiętajcie, że chodzenie na siłownię plenerową często wiąże się z różnymi urazami czy kontuzjami. Wszystko dlatego, że ćwiczący jest zdany praktycznie tylko na siebie. Jeśli taka osoba nie posiada odpowiedniej wiedzy w aspekcie trenowania, to realizuje jednostki z nieodpowiednimi obciążeniami czy zbyt dużą liczbą powtórzeń itp. Ponadto, technika wykonywania zadań pozostawia bardzo dużo do życzenia. To wszystko sprawia, że siłownie na świeżym powietrzu często są utożsamiane z dużą liczbą urazów, które potem uniemożliwiają aktywność fizyczną.

Poza tym, trenowanie na otwartej przestrzeni jest zazwyczaj mało skuteczne. Wynika to z kilku aspektów. Przede wszystkim, siłownie plenerowe mają ograniczony zasób przyrządów treningowych, co zmniejsza pole manewru w zakresie ćwiczenia niektórych partii. Warto dodać, że osoby trenujące w takich miejscach często wykonują zadania bez odpowiedniej rozgrzewki lub niedostosowane do ich aktualnych umiejętności. Zła technika realizowania zadań również wpływa na to, że czas spędzony na siłowniach plenerowych jest zazwyczaj po prostu marnowany. Ponadto, trening na świeżym powietrzu często wiąże się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, co nie wpływa dobrze na zdrowie.

Tradycyjne siłownie są co prawda płatne, ale gwarantują zdecydowanie więcej korzyści. Oferta sprzętowa jest urozmaicona, a każdy przyrząd dokładnie przetestowany pod kątem bezpieczeństwa. Klienci mają szansę skorzystać z pomocy trenera personalnego, aby szybko osiągnąć konkretne efekty. Na siłowniach zazwyczaj nie brakuje doświadczonego osób, do których zawsze można zwrócić się ze swoimi wątpliwościami na temat wykonywanego treningu czy stosowanej diety. To wszystko sprawia, że trening jest zdecydowanie bardziej profesjonalny.