Skakanka to przyrząd często kojarzony z małymi dziećmi. Zazwyczaj jest utożsamiany także z bokserami, dla których takie zajęcia są jednym z etapów przygotowań do następnej ringowej walki. Warto wiedzieć, że trenowanie na siłowni przy jej użyciu ma bardzo dużo zalet. W związku z tym, tak naprawdę każdy powinien, chociaż od czasu do czasu, spróbować swoich sił z tym elementem. Jakie są najważniejsze plusy ćwiczenia ze skakanką? Jaka jest prawidłowa technika?

Jak prawidłowo skakać na skakance?

Kluczem do osiągnięcia odpowiednich efektów treningowych jest prawidłowa technika – dotyczy to każdego ćwiczenia. Nie inaczej jest w przypadku skakanki. Jak zatem wykonywać to zadanie? Trenowanie na siłowni z tym elementem wymaga przyjęcia odpowiedniej, wyprostowanej postawy. Jest to konieczne, aby nie nadwyrężać kręgosłupa. Należy wciągnąć brzuch i ugiąć łokcie. Chwyt musi być po prostu luźny, nie wolno w tym wypadku napinać mięśni w obrębie kończyn górnych. Poza tym, łokcie powinny być trzymane blisko tułowia. Przed rozpoczęciem ćwiczenia należy odchylić ręce nieco na boki i zacząć skakać. Najważniejsze są nadgarstki i dłonie, które wprawiają przyrząd w ruch. Trzeba pamiętać, że barki muszą zostać nieruchome. Należy skakać jedynie na palcach i osiągać niewielką wysokość wykonywanych skoków.

Trening ze skakanką – jakie są najważniejsze zalety?

Prawidłowa technika wykonywania ćwiczenia zagwarantuje, że będziecie w stanie osiągnąć wiele efektów. Jakich? Trenowanie na siłowni z tym elementem jest szczególnie polecane osobom walczącym o lepszą sylwetkę. Wszystko dlatego, że ćwiczenie skutecznie spala tłuszcz i tym samym redukuje liczbę posiadanych kilogramów. Przyjmuje się, że tylko kwadrans treningu to nawet 250 spalonych kalorii.

Ćwiczenia z tym przyrządem świetnie działają na kondycję. Wydolność organizmu systematycznie podnosi się, ponieważ człowiek jest przyzwyczajony do coraz większego wysiłku. Na początek należy wybrać tempo, które nie będzie negatywnie wpływało na technikę ćwiczenia czy zbyt wysokie tętno. Z czasem należy, krok po kroku, zwiększać wysiłek i intensywność treningu (skoki powinny być wykonywane szybciej).

Trenowanie na siłowni ze skakanką to również idealny sposób na to, aby poprawić koordynację ruchową. Często zdarza się tak, że niektóre osoby na samym początku swojej przygody z tym elementem mają duży problem, żeby prawidłowo wykonać nawet pojedynczy skok. Z czasem osiągają jednak coraz większą kontrolę i sprawność w swoich poczynaniach, co korzystnie przekłada się nie tylko na ten rodzaj treningu, ale także na inne realizowane jednostki (właśnie dlatego jest to popularny przyrząd wśród bokserów).

Inne zalety? Systematyczne wykonywanie ćwiczeń ze skakanką pozytywnie wpływa na wzmocnienie mięśni nóg, które aktywnie biorą udział w treningu. Ponadto, poprawia się muskulatura w obrębie klatki piersiowej. Trenowanie na siłowni ze skakanką jest także znakomitym sposobem na ujędrnienie pośladków oraz spalenie tłuszczu z okolic brzucha. Warto zatem wziąć tę formę ćwiczeń pod uwagę.