Ostatnio coraz więcej osób wykonuje plank. Czym charakteryzuje się to ćwiczenie? Jak często trenować? Jakie daje korzyści? O tym wszystkim dowiecie się czytając dzisiejszy artykuł.

Co to jest plank?

Plank – zwany także deską – jest treningiem izometrycznym. Jeśli traktujecie chodzenie na siłownię profesjonalnie i chcecie systematycznie poprawiać waszą sylwetkę, to ta forma powinna was zainteresować. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że plank jest bardzo prosty. Jest to jednak złudne wrażenie. Aby prawidłowo wykonać deskę należy przyjąć pozycje podstawową, która przypomina przygotowanie do pompek. Następnie należy oprzeć się na przedramionach. Istotne jest to, aby zachować prostą, stabilną pozycję (nogi powinny stanowić przedłużenie pleców). Mięśnie brzucha muszą być napięte. W tej pozycji należy wytrzymać jak najdłużej. Trzeba pamiętać, aby nie starać się uzyskać kolejnych sekund kosztem na przykład nieodpowiedniej pozycji. Lepiej jest wytrzymać mniej, ale zrobić ćwiczenie poprawnie.

Jak często wykonywać plank?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Osoby, dla których chodzenie na siłownię jest praktycznie codziennością (to oczywiście przenośnia, ponieważ nie powinno się trenować dzień po dniu, gdyż organizm nie będzie miał wystarczająco dużo czasu na regenerację), raczej nie będą miały kłopotów z wykonaniem – już na samym początku – kilku minut tego ćwiczenia. Nie brakuje też trenujących, dla których standardowa wersja deski (nawet w wersji 5-minutowej) jest za prosta. Tacy ćwiczący powinni skorzystać z rozmaitych modyfikacji ( jak choćby plank z jedną ręką i nogą w powietrzu itp).

Osoby początkujące, dla których chodzenie na siłownię jest nowością powinny zacząć się od kilkunastu sekund. Nie jest to dużo, ale organizm stopniowo będzie przyzwyczajał się do wysiłku, ponieważ – choć może wydawać się inaczej – deska naprawdę potrafi dać się we znaki. Systematycznie – dzień po dniu – należy zwiększać liczbę sekund. Standardowo deska jest rozpoczyna od 15 sekund, a kończy się na 5 minutach. Co kilka dni należy też zrobić sobie dzień przerwy od tego zadania, aby organizm odpoczął i zregenerował się.

Jakie korzyści daje plank?

Jeśli traktujecie chodzenie na siłownię jako sposób na zgubienie zbędnej tkanki tłuszczowej z okolicy brzucha, to deska pomaga w zrealizowaniu tego celu. Plank jest bardzo skuteczny nie tylko w aspekcie zrzucania wagi, ale także w zakresie rzeźbienia mięśni brzucha. Poza tym, deska poprawia kondycję pleców i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji czy urazów kręgosłupa. Ćwiczenia korzystnie wpływa na równowagę oraz postawęPoprawia się także wydajność organizmu. Wiele osób zaznacza, że deska to świetny sposób, aby kształtować własny charakter, ponieważ wytrzymanie w odpowiedniej pozycji kilku minut wymaga nie tylko siły fizycznej, ale również mentalnej. Jak każde ćwiczenie, deska korzystnie wpływa na samopoczucie, ponieważ w trakcie wykonywania zadania wydzielają się endorfiny.

Aby uzyskanie powyższych rezultatów było możliwe należy przyjąć odpowiednią postawę. Często osoby początkujące mają z tym problem, a ich deska jest zbyt wysoko lub zbyt nisko usytuowana. Warto zatem ćwiczyć z trenerem personalnym, który na bieżąco będzie korygować pozycję. Dzięki temu osiągnięcie efekty oraz nie nabawicie się urazów czy nawet poważnych kontuzji, które wynikają z przyjmowania nieodpowiedniej postawy.