Często rodzice zastanawiają się czy przyłożyć rękę do tego, aby ich kilkunastoletnie dzieci rozpoczęły treningi na siłowni. Wielu dorosłych obawia się, że systematyczne wizyty w takich miejscach negatywnie wpłyną na ich pociechy, na przykład biorąc pod uwagę wyniki uzyskiwane w szkole. Dlaczego jednak warto zmienić swoje podejście w tej kwestii?

Jakie są zalety systematycznych treningów na siłowni?

Trenowanie na siłowni bardzo dobrze wpływa na funkcjonowanie całego organizmuOsoby, które regularnie ćwiczą są mniej narażone na choroby związane z sercem czy otyłością. Badania potwierdzają, że ludzie, którzy nie zażywają odpowiedniej dawki sportu mają też często kłopoty z nadciśnieniem tętniczym, osteoporozą, udarem mózgu, rakiem jelita grubego czy depresją.

Statystyki pokazują, że coraz więcej młodych osób spędza swój czas wolny przed ekranami komputerów czy laptopów, co negatywnie działa m.in.: na oczy, kręgosłup czy sylwetkę. Wielu rodziców kompletnie nie wie co zrobić, aby zachęcić własne pociechy do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Systematyczne trenowanie na siłowni to wspaniała alternatywa. Rodzice nie powinni obawiać się, że ćwiczenia negatywnie wpłyną na wyniki uzyskiwane w szkole. Wszystko dlatego, że osoby początkujące powinny chodzić na siłownię 3 razy w tygodniuNastolatkom nie braknie zatem czasu na obowiązki szkolne czy domowe.

Trenowanie na siłowni poprawia nie tylko sylwetkę czy wydolność organizmu. Zajęcia uczą także umiejętności koncentracji. Kluczem do odniesienia sukcesu, i osiągnięcia zamierzonych celów, jest prawidłowe wykonywanie ćwiczeń (na maszynach czy wolnych ciężarach). Każda osoba musi odpowiednio skupić się, ponieważ właściwa technika jest jednym z najważniejszych elementów każdej jednostki. Umiejętność koncentracji przydaje się jednak nie tylko na sali. Jest także niezbędna w czasie nauki do kartkówek czy sprawdzianów. Można zatem śmiało napisać, że trenowanie na siłowni nie tylko nie wpłynie negatywnie na wyniki uzyskiwane w szkole, ale nawet je poprawi.

W czasie wykonywania zajęć wydzielane są endorfiny. Dzięki temu dana osoba ma lepsze samopoczucie i jest pozytywniej nastawiona do otaczającej rzeczywistości. Rodzice powinni zatem pomyśleć o zapisaniu własnych pociech na zajęcia, ponieważ może to wpłynąć pozytywnie także na wzajemne kontakty w rodzinie. Często nastolatkowie przechodzą w tym wieku okres buntu. Trenowanie na siłowni z obciążeniami pozwoli im w odpowiednim miejscu wyładować złość.

Każdy nastolatek powinien mieć jakąś pasję. Wielu z nich uwielbia przesiadywać przed komputerami, co jak już zostało wyżej wyjaśnione nie jest zdrowe (szczególnie w nadmiarze). Niestety, niektóre osoby – z braku hobby – wpadają na przykład w złe towarzystwo. Rodzice muszą zdawać sobie z tego sprawę. Zapisanie ich na siłownię sprawi, że dziecko szybko znajdzie nowe zainteresowanie. Bardzo rzadko zdarza się, żeby nastolatek nie złapał bakcyla. Zajęcia pozwalają także poznać osoby o podobnych pasjach. To szansa, aby poszerzyć krąg znajomych i posiadać kolegów nie tylko ze szkoły.

Oczywiście, ważny jest sam trening, aby w ogóle myśleć o wyżej wymienionych zaletach. Przynajmniej na samym początku dobrze jest skorzystać z pomocy trenera personalnego, aby ocenił możliwości dziecka i rozpisał właściwy plan treningowy z odpowiednimi obciążeniami. Trenowanie na własną rękę może sprawić, że nastolatek będzie przemęczony. Poza tym, w takim przypadku jest większe ryzyko odniesienia kontuzji.