Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że same ćwiczenia na siłowni nie są jedynym wymogiem, który trzeba spełnić, aby móc pochwalić się lepszą sylwetką czy bardziej wydolnym organizmem. Trenujący doskonale rozumieją, że kluczowa jest także dieta i spożywanie odpowiednich dodatków. Dzisiaj zastanowimy się czy warto jeść batony proteinowe. Jakie są najważniejsze plusy tych produktów? Czy są zdrowe dla organizmu?

Z czego składają się batony proteinowe?

Najważniejszym składnikiem tych produktów jest białko. Ten element stanowi – w zależności od rodzaju batonu – od 26% do 47% wartości energetycznej. Białko występuje w różnej formie. Może znajdować się pod postacią między innymi izolatów białek serwatkowych, hydrolizatów białek serwatkowych czy białka sojowego itp. Poza tym, każdy baton zawiera składniki dodatkowe, którymi są na przykład cukry proste, tłuszcze nasycone, barwniki, substancje słodzące czy konserwanty.

Dlaczego warto stosować batony proteinowe?

Batony proteinowe są rekomendowane osobom mającym ochotę na szybką przekąskę, która dostarczy im dużej ilości składników odżywczych oraz energii. To produkty, które nie zajmują zbyt dużo miejsca w torbie na trening czy do pracy. W związku z tym, są stosowane nie tylko przez osoby wykonujące ćwiczenia na siłowni. Wiele ludzi spożywa batony proteinowe także w swoim miejscu pracy, w szkole czy na uczelni itp.

Duża zawartość białka powoduje, że opisywane produkty są zazwyczaj stosowane przez osoby realizujące trening siłowy. Wszystko dlatego, że ten składnik pomaga w utrzymaniu i relatywnie szybkim nabywaniu masy mięśniowej. Nie może zatem dziwić, że osoby wykonujące ćwiczenia na siłowni tak często sięgają po te produkty.

Warto dodać, że batony proteinowe są skuteczne w aspekcie przyspieszenia regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym. To kolejny czynnik, który wpływa na efektywność treningu. Amatorzy oraz osoby zaawansowane stale szukają sposobów, aby przyspieszyć regenerację organizmu. Wszystko po to, żeby szybciej był zdolny do wykonywania nowej jednostki. Batony proteinowe pomagają w realizacji tego celu, dlatego są coraz popularniejsze wśród ludzi wykonujących różne ćwiczenia na siłowni.

Poza tym, te produkty są stosowane przez osoby chcące zadbać o lepszą sylwetkę. Batony proteinowe dobrze zaspokajają głód oraz dostarczają niezbędnych składników odżywczych. Dzięki temu, osoby na dietach nie czują głodu, przez co systematycznie tracą na wadze. Ciekawostką jest fakt, że produkty z tej kategorii przyspieszają przemianę materii, a to również wpływa na mniejszą liczbę posiadanych kilogramów.

Czy batony proteinowe są zdrowe?

Dużo w tym aspekcie zależy od składu. Batony proteinowe z dużą zawartością cukrów, tłuszczów nasyconych czy tłuszczów trans nie są oceniane jako szczególnie odpowiednie dla zdrowia. Na rynku nie brakuje jednak produktów, które ograniczają do minimum nieodpowiednie składniki. Dzięki temu, są lepiej przyswajalne przez organizm, a osoby z nich korzystające mogą liczyć na wyżej wymienione zalety.